Podkłady muzyczne – skąd brać i kiedy wolno ich używać?

3 min read

Podkłady muzyczne znacząco ułatwiają pracę z dźwiękiem. Skąd brać profesjonalne podkłady muzyczne mp3? Czy wszystkie podkłady muzyczne do karaoke możemy wykorzystać za darmo? Czym tak właściwie są podkłady mp3? Między innymi na te pytania odpowiemy w tym wpisie.

Co to są podkłady muzyczne?

Podkład muzyczny to nagrany utwór muzyczny, który jest odtwarzany podczas nagrywania występu innej osoby lub grupy. Dzięki takiej muzyce można uniknąć nagrywania muzyki lub muzyki z wokalami na żywo, które mogą rozpraszać uwagę.

Kiedy używanie podkładu muzycznego jest legalne?

Używanie podkładu muzycznego nie jest wyraźnie zabronione, ale najlepiej najpierw skonsultować się z autorem. Tła muzycznego można używać w każdej pracy, w której nagranie dźwiękowe nie jest głównym elementem.  Ustawa o dozwolonym użytku (Fair Use Act) mówi, że wykorzystanie materiałów chronionych prawem autorskim do celów takich jak krytyka, komentarz czy relacjonowanie wiadomości nie jest naruszeniem prawa autorskiego. Wykorzystanie podkładu muzycznego w filmie lub w celach artystycznych nie mieści się w tym zakresie i jest dozwolone.

W Polsce bardzo ważną rolę pełni też wyrażenie zgody na użytkowanie utworów odpłatnych, jakich udziela na przykład ZAiKS lub inna organizacja, do której przynależy twórca. Bez opłacenia tantiemów nie wolno korzystać z utworów, których licencja tego zabrania.

Podkład muzyczny mp3 – skąd go wziąć?

Można kupić komercyjne podkłady muzyczne do karaoke lub uzyskać je za darmo w Internecie. Utwory te są często używane w barach i stanowią świetne źródło inspiracji do tworzenia własnej muzyki. Profesjonalne podkłady muzyczne dla wokalistów są też wykorzystywane przez wielu niszowych artystów.

Szeroki wybór darmowych podkładów muzycznych można także znaleźć na stronach takich jak soundcloud.com. Należy jednak pamiętać, że prawdopodobnie natkniemy się na muzykę chronioną prawem autorskim. Inne z bardziej znanych serwisów to YouTube, Vimeo, Karaoke systems, Looperman i SoundCloud. Na tych platformach swoje utwory umieszcza także wielu niezależnych artystów. Warto zwrócić uwagę na to, że sporo ich dzieł dostępnych jest za darmo. Także na zasadach commercial-use. 

Podkłady muzyczne – podsumowanie

Podkłady muzyczne są świetnym źródłem inspiracji do pisania własnej muzyki. Są one również świetnym sposobem na poznanie, jak komponowana jest inna muzyka, i mogą otworzyć przed Tobą świat nowych dźwięków i stylów, z którymi możesz eksperymentować. Ponieważ są one nagrywane, nie musisz się martwić o rozpraszające odgłosy, takie jak oklaski czy inne dźwięki, które mogłyby zakłócić ujęcie, które może być wykorzystane w gotowym utworze. Wiele podkładów muzycznych ma postać pętli, co oznacza, że można je pobrać jako pojedynczy plik i używać ich tyle razy, ile jest to potrzebne. To rozwiązanie, które docenią na przykład vlogerzy, którzy tworzą recenzje produktów na YouTube.

Jeśli jesteś wokalistą, powinieneś dodać podkłady muzyczne do swojego zestawu narzędzi. W przeciwieństwie do występów wokalnych na żywo, podkłady muzyczne pozwalają na wielokrotne nagrywanie swojego śpiewu bez znużenia. Możesz nagrywać siebie śpiewającego różne utwory i dodawać różne efekty, aby nadać swojej muzyce ciekawsze brzmienie. Jeśli jesteś autorem tekstów piosenek, powinieneś także rozważyć dodanie do swojego zestawu narzędzi podkładów muzycznych. Choć nie będziesz w stanie odtworzyć brzmienia każdego podkładu, będziesz mógł wykorzystać ich dźwięki, aby zainspirować się i pomóc sobie w tworzeniu lepszej muzyki.